Tayland Macerası

(2016-2017)

Bangkok

Chennai’deki konferanstan sonra uçakla direk Bangkok’a uçtum. Saat sabah 4 sularında havalimanındaydım. Uçağa binerken tanıştığım bir gezgin ile otobüslerin kalkış saatini beklerken anılarımızı paylaştık. Ölmüş kralının yasını tuttukları için genelde insanlar siyahlar içindeydi. Ölmüş kralın doğum günü olduğu için hüzünlü bir bayram havası vardı. Halk otobüsleri, müzeler ücretsizdi ve halka tüm gün yemek veriyorlardı. Böylelikle şansım yaver gitti ve Bangkok’ta ki 4 günüm müzeler ve parklarda geçti değişik değişik yemekler yiyerek geçirdim.

Ayutthaya-Sukhothai

Trenle antik Ayutthaya krallığının başkentine Ayutthaya’ya gittim. 2 gün boyunca 150 yıllık nehir kenarında ahşap bir evde kaldım. Yine her şeyin ücretsiz olmasından yararlanarak antik başkenti karış karış yürüyerek ve bisikletle gezdim.

Antik Sukhothai krallığının başkentine Sukhothai’ye gittim. Bu krallığın da topraklarını gezdim ve yine bir nehrin kenarında kuş sesleri eşliğinde güzel bir uyku çektikten sonra Chiang Mai’ye tai masajı eğitimi almaya gittim.

Chiang mai

Tayland’da 2 tai masaj stili var. İlk ki dünyaca ünlü Bangkok stil Watpo Thai Traditional Massage School. İkincisi Chiang mai stil Thai Massage School of Chiang Mai. Ben Hindistan’da ki eğitim veren Dr. Subashi Mani’yi dinleyerek ikinci okula yazıldım. Ben bu okulda Tai masaj level1-2-3-4, el ve ayak masajını öğrendim. Level1-2 genelde insanları rahatlatmak için uygulanan yöntemleri içerirken level3-4 insan sağlığı üzerine uygulanan bölgesel terapilerini, enerji çalışmalarını ve ruhsal şifalanmayı içermekteydi. El ve ayak masajı ise akupuntur noktalarını kullanarak hastalık teşhisi ve şifalanmayı içermekteydi. Bu eğitimleri alırken ilk olarak fiziksel bedenimiz rahatlasın diye yoga veya tai chi yapılıyor ondan sonra teorik ve pratik dersler peş peşe yapılıyordu. Akşam 5 gibi ders bittikten sonra bazen kurs arkadaşlarıma bazen kaldığım hostelin sahibine bazen de tanıştığım gezginlere masaj yaparak pratiğimi geliştiriyordum. Hafta sonları eğitim olmadığı için yakındaki Lampang, Phayao ve Chiang rai’ye gittim.

Pai

Eğitimler bittikten sonra gitmenizi son derece tavsiye edeceğim yer Pai’ye gittim. Bir Japon arkadaşla birlikte fil kampında kaldım. Motorla karış karış gezdim. Tapınaklarına gittim. Doğal kaplıcalarında yüzdüm. Çok harika zamanlar geçirdim.

Kanchanaburi

Pai’den ayrıldıktan sonra tekrar Chiang mai ve Bangkok yaptıktan sonra Kanchanaburi’ye gittim. Neden gittiğimi şuan tam olarak hatırlamıyorum ama orası da güzel bir yerdi. Bir ilkokul öğretmeni ile tanıştım. Evlerinde misafir ettiler. Birlikte gezdik. Ve ertesi gün benim ricamdan dolayı okuluna gittik. Okulda ki öğrencileriyle ve öğretmen arkadaşlarıyla tanıştım. Birkaç ders saati derslerine girdim. Benimle İngilizce pratik yaptılar. Hayallerini konuştuk ve dersin bitmesiyle Hua hin’e doğru yola koyuldum.

Hua hin

Krabi’ye gitmek istediğimden dolayı ilk olarak yolumun üstünde olan Hua Hin’e gittim. Çok fazla yabancı turistin olmadığı bir yerdi. Biraz yorgunluğumu atmak ve sessizlik içinde oturmak için 2 gün kaldım.

Krabi

Oradan artık Krabi’ye doğru yola koyuldum. Yağmur eşliğinde Krabi’ye girdim. Kaldığım hostelde biri Taylandlı biri Ukraynalı biri de Çinli olmak üzere 3 gezgin ile tanıştım. Taylandlı olanın arabası vardı ve bizi 4 gün boyunca gezdirdi.

Hat yai

Arabası olan Taylandlı arkadaşla Hat yai’ye Malezya sınırına geldik. Birkaç gün Hat yai’de gezdikten sonra Malezya’ya doğru yola koyuldum.