Yoga

***Kendi naçizane düşüncemdir.

Yoga Nedir?

Yoga sadece bir şey değildir. Yoga felsefedir. Yoga yaşam sanatıdır. Yaşamın kendisidir. Şifa sanatıdır. Zihni dengelemektir. Spordur. Egzersizdir. Duruştur. Sabitliktir. Nefes çalışmasıdır. Meditasyondur. Birleşmektir. Yoldur. Hiçliktir. Yogayı dini ritüel olarak görmemeliyiz. Hangi dine mensup olursak olalım kendi dinimizi yaşarken yogayı da içselleştirirsek yaratıcımıza ulaşmamız o kadar kolaylaşır. Her ne yaparsak yapalım sevgi ile yapalım. Yoga koşulsuz sevgidir.

Yoga Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Rehber eşliğinde yapılması önerilir. Hareketleri sağlıklı yapmak için kaymayan ve yumuşak olmayan bir yerde yapılması gerekir. Yormadan fazla enerji harcamadan yapılmalıdır. Yoga egzersizleri bittikten sonra kendinizi yenilenmiş, enerji dolu ve/veya sakin hissetmelisiniz. Yoga egzersizleri sakinlik içinde yavaş hareketlerle fazla güç harcamadan yapılmalıdır. Hareketler nefes ile senkronize olmuş şekilde yapılmalıdır. Kendinize has akışkanlık yakalamasınız. Hareketlerde asla zorlama olmaz. Kişi kendisinin ne kadar güçlü ve ne kadar esnek olduğunun farkında olması gereklidir. Ve bu farkındalıkla kendi sınırlarını bilerek hareket etmelidir. Her duruşu içselleştirmek için sessizlik içinde yapılması tercih edilir. Rahat kıyafetlerle ve boş mide ile yapılırsa tam verim alınabilir. Yoga bittikten sonra oda sıcaklığında sıvı almak faydalıdır.

Yogada Nasıl Nefes Alınmalıdır?

Yogada nefes burundan alıp vererek gerçekleşir. Nefesin farkındalığına varmak gerekir. Duruşların içinde sabit ve kapasitemiz kadar nefes almak en doğru yoldur.

Yogada Yasak Var mıdır?

Yogada hiçbir şey yasak değildir. Yoga öğrencisi bunu yaşamı için içselleştirmeye başladığında kendisi için en sağlıklı yiyecekleri yeyip içmeye kendi karar vererek zararlı olanları kendiliğinden bırakır.

Yoga seansları ne kadar sürer?

Yoga seansları genelde 1,5 saat sürer.

Yoganın Yararları Nelerdir?

Zihni dengeler.

Duruşumuzu düzeltir.

Kasları güçlendirir.

Doğru nefes alıp vermeye başlarız.

Zayıflarız.

Esnek oluruz.

Yaşam enerjimiz yükselir.

Dengeli bir hayat yaşarız.

Yaşam kalitemiz artar.

Mutlu ve huzurlu oluruz.